Počet záznamů: 1
Povídky
Franko, Ìvan, 1856-1916 - Autor
1. vyd. - Praha : Slovanské nakladatelství, 1951 - 422 s. ; 8°
Knihovna slovanských klasiků ; Vybrané spisy / Ivan Franko ;
Lebeda, Adolf A., - Překladatel Minátová-Šandová, Věra, - Překladatel Bouda, Cyril, - Ilustrátor Kyryljuk, Jevhen - Autor úvodu atd.
ukrajinské povídky sborníkyÚdaje o názvu Povídky / Ivan Franko ; [přeložil A. A. Lebeda ; upravila Věra Minátová ; portrét autora nakreslil Cyril Bouda ; předmluvu napsal Jevhen Kyryljuk] Záhlaví-jméno Franko, Ìvan, 1856-1916 (Autor) Údaje o vydání 1. vyd. Vyd.údaje Praha : Slovanské nakladatelství, 1951 Fyz.popis 422 s. ; 8° Číslo nár. bibl. cnb000505833 Edice Knihovna slovanských klasiků (Slovanské nakladatelství) ; 4 Poznámky K DISPOZICI POUZE V ELEKTRONICKÉ PODOBĚ Poznámky 8750 výtisků. Poznámky Originál Vybrani tvory Dal.odpovědnost Lebeda, Adolf A., 1903- (Překladatel)
Minátová-Šandová, Věra, 1927- (Překladatel)
Bouda, Cyril, 1901-1984 (Ilustrátor)
Kyryljuk, Jevhen (Autor úvodu atd.)
Forma, žánr ukrajinské povídky * sborníky Konspekt 821.161 - Východoslovanské literatury Země vyd. Česko Jazyk dok. čeština Druh dok. KNIHY Sbírka 8 povídek význač. ukr. spisovatele, který po prvé uvedl dělníka do ukr. literatury a ve své básnické tvorbě je pokračovatelem T. Ševčenka. V povídkách líčí těžké životní podmínky vesnického i továrního proletariátu v Haliči v 2. pol. 19. stol. Rozsahem nejdelší "Boryslav se směje" zachycuje růst dělnic. hnutí mezi boryslav. kopáči nafty od počátečních romantických pokusů až k první organisované stávce, která se pro nezkušenost dělníků nezdaří. V povídce "Lesy a pastviska" je ukázána závislost halič. rolníků na polské šlechtě, vykořisťující rolníky i po zrušení nevolnictví. Rolníci hledají obživu v prodeji domácích výrobků v městě, ale i zde jsou nemilosrdně okrádáni ("Dobrý výdělek"). Nejpronikavěji je vylíčeno zubožení sedláků v satiric. pohádce "Historie kožichu". V novele "Ovčák" vzpomíná bývalý čeledín v dusné naftové štole na krásu polonin a na svou dřívější prostou a zdravou práci. Satirou na rakouskou buržoasní konstituci je povídka "Svinská konstituce". Humorně podbarvená je povídka "Mor", kde prostý, zdravě cítící ukr. lid, jehož mluvčím je stařičký vesnic. farář, se střetá s licoměrným jesuitou. Obžalobou surovosti vězeň. řádů je povídka "K světlu". Zdroj anotace: Národní knihovna ČRNačítání…
Počet záznamů: 1